Press "Enter" to skip to content

Mesec: junij 2022

Moj studijski mikrofon ni več dober za moj vokal

Komaj dve leti ga uporabljam in sedaj sem ga prerasla. Kdo bi si mislil, da se bo to tako hitro zgodilo. Mikrofon imam sicer že štiri leta, ampak ga nisem znala uporabljati. Sedaj ga komaj uporabljam dve leti in moj vokal se je ravno v teh dveh letih razvil v nekaj, kar nisem pričakovala. Kar pomeni. Da določenih frekvenc ne zajema več in moj vokal med snemanjem ne zveni popoln.

Moj studijski mikrofon ni več dober za moj vokal

Za to, da bom naredila to naložbo, se pa zna zgoditi to, da bo cena novega telefona ne le enkrat višja, temveč štirikrat višja. Ne vem, ali se mi splača kupovati mikrofon za petsto evrov, ko ga bom verjetno morala čez dve leti zopet menjati, če se mi bo glas razvijal tako, kot se razvija. Potem je bolje, da sedaj kupim mikrofon, ki mi zdržal vsaj pet let.

Še dobro, da sem se včasih ukvarjala s fotografijo, da vem, kakšni so tam finančni vložki. Glasba ima vseeno manj finančnega vložka zato, da lahko že kar veliko stvari delam. Tam sem morala že na začetku vložiti dva tisoč evrov, da sem lahko sploh začela. Pri glasbi sem investirala malce več kot šeststo evrov in že sem lahko delala nekaj sama. Tečaji so bili po par sto evrov, ampak sem že po prvem lahko naredila zelo veliko sama.

Če ne bi imela izkušenj z drugimi stvarmi, bi se mi tudi to zdelo veliko, ampak ker sem na srečo imela vse te izkušnje prej, je ves ta strošek precej upravičen za to, kar nudi. Še dobro, ker res ne bi ponavljala zgodbe s fotografiranjem, ki je bila res predraga.…

Revmatoidni artritis ni obsodba, ampak obvladljiva bolezen

Delež prebivalstva, ki naj bi ga prizadel revmatoidni artritis se giblje med 0,5 in 1 odstotkom. Kljub temu, da je obolenje pogostejše pri ženskah kot moških, ter da vrh obolenj zaznajo pri starih med 40. in 55. letom starosti, pred boleznijo ni varen nihče. Pojavlja se pri vseh spolih, starostih in rasah.

Kljub temu, da natančen vzrok za nastanek bolezni ni znan, lahko k njenemu razvoju pripomore dedna nagnjenost pa tudi dejavniki iz okolice, kot je izpostavljenost različnim oblikam mikroorganizmov. A danes revmatoidni artritis lahko v dobri meri obvladujemo, če se zdravljenja le lotimo dovolj zgodaj.

 

Znaki bolezni

Preden se lotimo dejavnosti, ki pomagajo obvladovati bolezni, spoznajo kaj so prvi znaki, ki lahko nakazujejo, da se v našem telesu nekaj dogaja. Bolezen se navadno začenja v manjših sklepih prstov na rokah, zapestjih ter drugih sklepov nog, postopoma pa se razširi tudi na sklepe nog in redkeje hrbtenice. Prizadene lahko celo organe, kot so srce, pljuča in koža.

Poleg bolečin v sklepih, ki ne pojenjajo in so najmočnejše v jutranjih urah, med najpogostejše znake sodi tudi otekanje sklepov, kar je lahko posledica velikih količin sklepne tekočine oziroma sklepnega izliva. Tudi otežena gibljivost sklepov je pogosta posledica, ki jo prinaša revmatoidni artritis. Ob dlje trajajočih revmatičnih boleznih pa lahko pride tudi do sklepnih deformacij.

Revmatoidni artritis ni obsodba, ampak obvladljiva bolezen

 

Zdravljenje niso le zdravila

Pri bolezni kot je revmatoidni artritis je pomembno, da se poleg specialistov revmatologov v proces zdravljenja aktivno vključijo tudi oboleli. Zdravila pomagajo do neke mere, pomembno vlogo pa nosi tudi zdrav način življenja, ki je pogoj za uspešno obvladovanje bolezni in upočasnjevanje njenega napredovanja.

Redna telesna aktivnost namreč pomaga vzdrževati zdravo telesno maso ter razvija gibljivost sklepov. Prav tako lahko šele razvite, močne mišice nudijo oporo sklepom, omogočajo zdravo telesno držo ter pozitivno vplivajo na splošno psiho-fizično stanje. Tudi dihalne vaje sodijo med nabor vaj, ki jih je dobro izvajati dnevno. A pozor. Pred vsako večjo spremembo načrta telesne vadbe se posvetujte s strokovnjakom, predvsem če gre za revmatoidni artritis.…