Pred kratkim sem brala članek o sladkorni bolezni in povišan sladkor v krvi, in razjasnil mi je pojem obeh sklopov besed in, da je v resnici povišan sladkor zgolj opozorilo, da lahko oseba razvije sladkorno bolezen. Prediabetes je obdobje ko je povišan sladkor v organizmu, vendar še ni tako, daleč, da bi se razvil v sladkorno bolezen. Lahko kaže na znake in možnosti razvoja sladkorne bolezni, vendar se z zdravim načinom življenja povišan sladkor v krvi lahko spremlja in regulira.
Naprej je pomembno, da povišan sladkor zaznamo s testi in preiskavami in, da tega ne rešujemo sami, temveč s specialistom, ki se spozna na povišan sladkor, ter nam poda nadaljnje napotke. Najboljši načini, da zmanjšamo učinke povišanega sladkorja so: redna telesna aktivnost; zdrava in raznolika hrana obogatena s sadjem, zelenjavo, celimi zrni in beljakovinami z nizko vrednostjo maščob; nadzor telesne teže; omejitev alkohola in redni zdravniški pregledi pri zdravniku, ki povišan sladkor v krvi spremljajo.
Opravljanje diagnostičnih testov za povišan sladkor v krvi in ugotavljanje prisotnosti sladkorne bolezni pa so: glukozni test na tešče, kjer se torej pregleda kri na prazen želodec za določitev ravni glukoze v krvi; test tolerance na glukozo, pri katerem oseba spije raztopino glukoze, nato pa se večkrat v nekaj urah meri raven glukoze v krvi ter test glikiranega hemoglobina, ki poda oceno povprečne ravni sladkorja v krvi v preteklih dveh ali treh mesecih.
Pomembno za povišan sladkor je raven stresa in zmanjšanje le tega, saj neposredno vpliva na povišan sladkor v telesu. Ko je telo pod stresom začne proizvajati hormon kortizol, ki vplivajo na povišan sladkor v krvi na več načinov. In sicer, povečana proizvodnja glukoze kot odziv na povečano sproščanje stresnih hormonov; zmanjšanje občutljivosti na insulin, hormon, ki prenaša sladkor iz krvi v celice; spremembe v prehranjevalnih navadah, kot so poseganje po hrani z visoko vsebnostjo sladkorja ali hitri in maščobni hrani, zmanjšanje redne telesne aktivnosti, torej pogosto lenarjenje in demotiviranje za izvajanje vadbe oz. vsakdanje telesne aktivnosti.