Press "Enter" to skip to content

Najbolje je kupiti domače olivno olje

Poznamo veliko vrst olj, ki jih ljudje uporabljamo tako za kuhanje kot za kozmetične pripravke in olivno ali oljčno olje je zagotovo eno imen najbolj znanih sploh v tem predelu sveta. Ima  visoko vsebnost nenasičenih maščob in, če govorimo o kvaliteti maščob zagotovo štejemo domače olivno olje v zdrave in dietne maščobe, ki naj bi jih uživali največ. Najbolje je seveda kupiti domače olivno olje in to pri nekom kjer smo lahko prepričani v kvaliteto. Vendar se moramo zavedati, da je konec koncev kvaliteta olja odvisna od letine, sorte oljk, geografske lege, časa kdaj so bile pobrane ter seveda postopka stiskanja.

Najbolje je kupiti domače olivno olje

 

Vendar kako naj prepoznamo kvalitetno domače olivno olje?

Lahko enostavno verjamemo prijateljem, ki pri nekom kupujejo domače olivno olje in ga tam nabavimo tudi sami. Lahko pa se udeležimo kakšne vodene degustacije olja in tako spoznamo kaj je pomembno, da v olju prepoznamo. Veliko je možnosti, kjer je možen ogled oljarne, če smo v pravem času tudi ogled pridelave olja v torkli ter degustacija različnih olj in obrazložitev, kaj je za vsakega značilno. Vedeti moramo, da je domače olivno olje lahko zelo različnih okusov, glede na vrst oliv iz katerega je stisnjeno. Za nekatere okusu je marsikatero olje preveč pikantno, zato mu pravijo da ni dobro. To torej pomeni, da ni vsaka vrsta olja za vsakogar. 

Vendar lahko enostavno sklepamo, da je dobro domače olivno olje primerno za uživanje takoj po tem ko je stisnjeno in ni potrebna nobena refinacija in čiščenje. 

Uradno poznamo več vrst olivnega olja, ki se razlikujejo po kislosti. Ekstra deviško  olivno olje ne sme presegati kislosti 0,8%. Deviško olivno olje ne presega kislosti 2%, navadno oljčno olje pa ne presega kislosti 5%.   

Tako lahko primerjamo med seboj različna olja, glede na nastanek in glede na sorto drevesa, nekako tako kot lahko med seboj primerjamo različna vina po sorti grozdja ter načinu pridelave.